អង្គការឃ្លាំមើលសិទ្ធិបោះឆ្នោត ឈ្មោះ ខុមហ្រ្វែល (comfrel) រកឃើញថា រដ្ឋសភាអាណត្តិទី៥ ធ្លាក់ប្រសិទ្ធិភាពការងារជាងអាណត្តិទី៤ ហើយមានការរំលោភបំពានអភ័យឯកសិទ្ធិតំណាងរាស្ត្រធ្ងន់ធ្ងរ។ អ្នកនាំពាក្យរដ្ឋសភា បដិសេធ និងចាត់ទុកថា ការរកឃើញបែបនេះ ជាការលំអៀងទៅរកគណបក្សប្រឆាំង។
អង្គការ ខុមហ្វ្រែល រកឃើញថា ប្រសិទ្ធភាពការងាររបស់រដ្ឋសភា បានធ្លាក់ចុះជាលំដាប់ពីដើមអាណត្តិទី៥ គឺនៅឆ្នាំ២០១៣ រហូតដល់ចុងអាណត្តិ នៅឆ្នាំ២០១៨។ ការធ្លាក់ចុះប្រសិទ្ធិភាពធ្ងន់ធ្ងរបំផុតគឺ នៅឆ្នាំ២០១៧ នៅពេលតំណាងរាស្ត្រក្រុមបក្សអំណាច បានបង្កើតច្បាប់ និងអនុម័តដោយបក្ខពួកគ្នីគ្នាឯង លើច្បាប់ចំនួន៤ ទាក់ទងនឹងការឃាត់សិទ្ធិធ្វើនយោបាយ និងរំលាយគណបក្សប្រកួតប្រជែងជាមួយខ្លួន ក្នុងរដ្ឋសភា ហើយយកអាសនៈទាំងនោះ ទៅចាត់ចែងឲ្យបក្សដទៃ និងបក្សខ្លួនឯង។
ក្នុងអាណត្តិទី៥ ដដែល នៅឆ្នាំ២០១៨ ក្រោយពេលយកអាសនៈរបស់តំណាងរាស្ត្របក្សប្រឆាំង ទៅចែកគ្នារួច អង្គការនេះ សង្កេតឃើញថា ប្រសិទ្ធិភាពការងាររបស់រដ្ឋសភា កាន់តែធ្លាក់ចុះជាងឆ្នាំកន្លង។
ក្រៅពីនេះ ក្រុមសមាជិករដ្ឋសភា គណបក្សកាន់អំណាច និងតុលាការ បានរំលោភបំពានធ្ងន់ធ្ងរ លើអភ័យឯកសិទ្ធិរបស់តំណាងរាស្ត្រគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ដោយមានការចាប់តំណាងរាស្ត្រទាំងមិនទាន់ដកអភ័យឯកសិទ្ធិជាបន្តបន្ទាប់ ដូចជា នៅឆ្នាំ២០១៤ ចាប់ខ្លួនតំណាងរាស្ត្រ ៧នាក់ នៅឆ្នាំ២០១៥ តុលាការចេញដីកាបង្គាប់ឲ្យតំណាងរាស្ត្រមណ្ឌលខេត្តកណ្ដាលលោក សម រង្ស៊ី និងតំណាងរាស្ត្រមណ្ឌលខេត្តកំពង់ចាម លោក កឹម សុខា ចូលខ្លួនឆ្លើយបំភ្លឺ ពាក់ព័ន្ធបទបរិហារកេរ្តិ៍ និងពេស្យាចារជាដើម។
ចុងឆ្នាំ២០១៥ មានករណី ចាប់ទាញតំណាងរាស្ត្រពីក្នុងឡាន ២នាក់ យកមកទាត់ធាក់ នៅមុខរដ្ឋសភា។ ហិង្សាកាលណោះ បង្កឡើងដោយ ក្រុមអ្នកតវ៉ាប្រឆាំងលោក កឹម សុខា និងជាកងអង្គរក្សរបស់ លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន។ ចំណែកអនុប្រធានគណៈកម្មការទី២ នៃរដ្ឋសភា លោក សុន ឆ័យ ត្រូវរងការគំរាមដកហូតតំណែង ពីថ្នាក់ដឹកនាំរដ្ឋសភា ព្រោះតែលោកបានចោទប្រកាន់ទាក់ទងនឹងបញ្ហាមិនប្រក្រតីក្នុងការចាយវាយថវិកាជាតិ។ នៅឆ្នាំ២០១៦ តំណាងរាស្ត្រមណ្ឌលខេត្តសៀមរាប លោក អ៊ុំ សំអាន ត្រូវបានចាប់ខ្លួន ដោយមានការយល់ព្រម ជាឯកតោភាគី ពីក្រុមតំណាងរាស្ត្របក្សកាន់អំណាច អនុញ្ញាតឲ្យតុលាការបន្តនីតិវិធីទាំងមានអភ័យឯកសិទ្ធិ។
អ្នកសម្របសម្រួល និងអង្កេត នៃអង្គការ ខុមហ្វ្រ៊ែល លោក កន សាវាង្ស ឲ្យដឹងថា ការរំលោភអភ័យឯកសិទ្ធិធ្ងន់ធ្ងរ បានបណ្ដាលឲ្យប្រសិទ្ធិភាពការងាររបស់រដ្ឋសភាធ្លាក់ចុះជាគំហុក៖ «ក្នុងករណីមានការរំលោភបំពាន រំលោភលើអភ័យឯកសិទ្ធិហើយ តំណាងនោះ គឺថា មានការព្រួយបារម្ភហើយ។ គាត់អត់អាចមានគេហៅថា អារម្មណ៍ ឬក៏ស្មារតីទៅជជែក ឬក៏ស្មារតីក្នុងការនិយាយអំពីអនុសាសន៍ ឬក៏ការវែកញែក ឬការដេញដោលគ្នា ពីព្រោះគាត់មានការព្រួយបារម្ភ ពីសុវត្ថិភាពរបស់គាត់។ ទាំងសុវត្ថិភាពក្នុងការរស់នៅ សុវត្ថិភាពបញ្ចេញមតិ និងសកម្មភាពការងារផងដែរ»។
អ្នកនាំពាក្យរដ្ឋសភា លោក ឡេង ប៉េងឡុង បដិសេធថា ប្រសិទ្ធិភាពការងាររបស់រដ្ឋសភា គ្មានការថយចុះទេ ហើយគ្មានការរំលោភបំពានអភ័យឯកសិទ្ធិតំណាងរាស្ត្ររូបណាទេ គឺរដ្ឋសភា ធ្វើការងារតាមតែច្បាប់។ អ្នកនាំពាក្យរដ្ឋសភារូបនេះ ចាត់ទុករបាយការណ៍អង្គការ ខុមហ្រ្វ៊ែល មានភាពលំអៀង៖ «រឿងសម រង្ស៊ី រឿងអ្វី គឺថា ដូចឃើញស្រាប់ហើយ ជារឿងរបស់គាត់ ដែលបរិហារកេរ្តិ៍អ្នកណា អ្នកណីទៅ វាជាល្មើសនៃច្បាប់ ចាប់គាត់ហើយ មិនដឹងធ្វើម្ដេចទេ។ អាហ្នឹងប្រទេសកម្ពុជា ជាប្រទេសដែលនីតិរដ្ឋ។ បើយើងមិនគោរពច្បាប់ គឺត្រូវមានទោសអ៊ីចឹងហើយល្មើសនឹងច្បាប់។ អាហ្នឹងក៏មិនត្រឹមត្រូវដែរ បានសេចក្ដីថា គាត់ (អង្គការ ខុមហ្វ្រែល) មានចិត្តលំអៀងហើយ មិនត្រូវទេ»។
លោក កន សាវាង្ស អះអាងថា របាយការណ៍នេះ គឺធ្វើឡើងតាមវិជ្ជាជីវៈ ដោយផ្អែកតាមទិន្នន័យ អង្កេត និងការងាររបស់រដ្ឋសភា៖ «អ្វីដែលយើងបានធ្វើការតាមដាន និងកម្រិតដែលយើងអាចទទួលបាន គឺយើងបានបង្ហាញទៅលើរបាយការណ៍នេះហើយបាទ។ អ៊ីចឹង សាធារណជន ក៏ដោយ ម្ចាស់ឆ្នោត ក៏ដោយ ឬក៏តំណាងរាស្ត្រ ឬក៏តំណាងសភា អាចពិនិត្យ ហើយលោកអាចធ្វើការបកស្រាយទៅតាមហ្នឹងចុះ។ អានេះ ជាការយល់ឃើញ ប៉ុន្តែយើងធ្វើការបង្ហាញទៅតាមវិជ្ជាជីវៈ ដែលយើងទទួលបាន ព័ត៌មានដែលយើងមាន នៅក្នុងកម្មវិធីដែលយើងធ្វើការអង្កេតទៅលើសម័យប្រជុំហ្នឹងបាទ»។
របាយការណ៍អង្គការ ខុមហ្វ្រ៊ែល បង្ហាញថា ការបើកកិច្ចប្រជុំពេញអង្គរដ្ឋសភា អាណត្តិទី៥ មានចំនួន ១០ដង មាន ១៣៩របៀបវារៈ។ ការបញ្ចេញមតិរបស់តំណាងរាស្ត្រក្នុងរដ្ឋសភា ថយចុះជាងអាណត្តិទី៤ ជាង ៨៩ម៉ោង (៥.៣៦១នាទី ស្មើនឹង ៨៩ម៉ោង ២១នាទី)។ ការចុះមូលដ្ឋាន តិចជាងអាណត្តិទី៤ ២២ភាគរយ។ តែកើនឡើងការចេញលិខិតអន្តរាគមន៍របស់អ្នកតំណាងរាស្ត្រ គឺកើនឡើងជិត ២ដង បើធៀប អាណត្តិទី៤៕