Share on Facebook Tweet on Twitter
គេហទំព័រ​ស្ថានទូត​សហរដ្ឋ​អាមេរិក ប្រចាំ​កម្ពុជា។ Screenshot
ដោយ យាង សុជាមេត្តា RFA 2017-02-20
សហរដ្ឋ​អាមេរិក សម្ដែង​ការ​បារម្ភ​ជា​ខ្លាំង​ពី​ការ​អនុម័ត​វិសោធនកម្ម​ច្បាប់​ស្ដីពី​គណបក្ស​នយោបាយ​ដោយ​តំណាងរាស្ត្រ​បក្ស​កាន់​អំណាច។
ស្ថានទូត​សហរដ្ឋ​អាមេរិក​ប្រចាំ​កម្ពុជា សរសេរ​នៅ​លើ​ទំព័រ​ហ្វេសប៊ុក (facebook) របស់​ខ្លួន​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២០ កុម្ភៈ ថា វិសោធនកម្ម​ច្បាប់​គណបក្ស​នយោបាយ​នេះ បាន​ផ្តល់​អំណាច​យ៉ាង​ធំ​ដល់​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ក្នុង​ការ​ដាក់​កំហិត​ដល់​សេរីភាព​ក្នុង​ការ​បញ្ចេញ​មតិ និង​សកម្មភាព​ស្រប​ច្បាប់​នានា​របស់​គណបក្ស​នយោបាយ ហើយ​នៅ​ក្រោម​កាលៈទេសៈ​កំណត់​មិន​ច្បាស់លាស់​ណា​មួយ គឺ​រំលាយ​គណបក្ស​នយោបាយ​តែ​ម្តង។
សហរដ្ឋ​អាមេរិក យល់​ថា សកម្មភាព​ណា​មួយ​ដែល​បាន​ហាមឃាត់​ដល់​គណបក្ស​នយោបាយ​នៅ​ក្រោម​វិសោធនកម្ម​ច្បាប់​ថ្មី​នេះ គឺ​ជា​ការ​ដើរ​ថយ​ក្រោយ​មួយ​ដ៏​សំខាន់​សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​នយោបាយ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា ហើយ​នឹង​នាំ​ឲ្យ​មាន​សំណួរ​ចោទ​ឡើង​ពី​ភាព​ស្រប​ច្បាប់​ក្នុង​ការ​បោះឆ្នោត​នៅ​កម្ពុជា ក្នុង​ពេល​ខាង​មុខ។
សហរដ្ឋ​អាមេរិក អំពាវនាវ​ដល់​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ប្រកាន់​យក​នូវ​ជំហរ​ចាំបាច់​នានា​ដើម្បី​ធានា​ថា យុទ្ធនាការ​ឃោសនា​បោះឆ្នោត និង​ការ​បោះឆ្នោត​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០១៧ និង​ឆ្នាំ​២០១៨ ខាង​មុខ មាន​លក្ខណៈ​សេរី បើក​ចំហ និង​មាន​តម្លាភាព ហើយ​គ្រប់​គណបក្ស​នយោបាយ​ទាំងអស់​មាន​ឱកាស​ក្នុង​ការ​ចូលរួម​ប្រកួត​ប្រជែង​ដោយ​ស្មើ​ភាព​គ្នា៕