វេទិកា​សាធារណៈ​ជាមួយ​ពលរដ្ឋ​មាន​បញ្ហា​ដីធ្លី​នៅ​ស្វាយរៀង​ត្រូវ​អាជ្ញាធរ​ហាម​ឃាត់
Share on Facebook Tweet on Twitter
អាជ្ញាធរ​ចុះ​ហាម​ឃាត់​វេទិកា​សាធារណៈ​ដែល​រៀបចំ​ឡើង​ដោយ​សមាគម​សម្ព័ន្ធ​សហគមន៍​កសិករ​កម្ពុជា ជាមួយ​នឹង​ពលរដ្ឋ​មាន​ទំនាស់​ដីធ្លី នៅ​ឃុំ​អណ្តូង​ត្របែក ស្រុក​រមាសហែក ខេត្ត​ស្វាយរៀង។Photo of Theng Savoeun
ដោយ វ៉ែន សុមេធ RFA 2018-03-18
អាជ្ញាធរ​ស្រុក​រមាសហែក ខេត្ត​ស្វាយរៀង បិទ​វេទិកា​សាធារណៈ​មួយ​កន្លែង​ទៀត​ដែល​រៀបចំ​ឡើយ​ដោយ​សមាគម​សម្ព័ន្ធ​សហគមន៍​កសិករ​កម្ពុជា (CCFC) និង​ពលរដ្ឋ​មាន​ទំនាស់​ដីធ្លី នៅ​ថ្ងៃ​សៅរ៍ ទី​១៧ ខែ​មីនា។ ពលរដ្ឋ និង​មន្ត្រី​សមាគម យល់ថា​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន កំពុង​រំលោភ​សិទ្ធិ​ពលរដ្ឋ និង​រំលោភ ច្បាប់​ជាតិ​-​អន្តរជាតិ។
អគ្គលេខាធិការ​រង​នៃ​សមាគម​សម្ព័ន្ធ​សហគមន៍​កសិករ​កម្ពុជា (CCFC) លោក ម៉ឺន រតនា ឲ្យ​ដឹង​ថា វេទិកា​សាធារណៈ​លើក​ទី​២​នេះ ធ្វើឡើង​ក្រោម​ប្រធានបទ​ស្ដីពី​ការ​ទទួល​បាន​សេវា​កិច្ចការ​គាំពារ​សង្គម​ហៅ​កាត់ ប.ស.ស ត្រូវ​បាន​អាជ្ញាធរ ចុះ​មក​បិទ​ម្ដងទៀត។ វេទិកា​នេះ រៀបចំ​នៅ​នៅ​ឃុំ​អណ្តូង​ត្របែក ស្រុក​រមាសហែក ដោយមាន​សមាជិក​ចូលរួម​ជាង ៤០នាក់។
លោក​បន្ត​ថា មន្ត្រី​នគរបាល​ឃុំ និង​ស្រុក​ប្រហែល ៥ នាក់​បាន​មក​សួររក​លិខិតអនុញ្ញាត​ពី​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​ស្វាយរៀង ហើយ​លោក​ក៏បាន​ប្រាប់ និង​បង្ហាញ​លិខិត​ជូនដំណឹង​ដល់​អាជ្ញាធរ​ដែរ ប៉ុន្តែ អាជ្ញាធរ នៅតែ​អោយ​បញ្ឈប់។ «»
តំណាង​សហគមន៍​ដីធ្លី​អណ្ដូងត្របែក លោក ឡូញ ថា ឲ្យ​ដឹង​ថា អំឡុង​ពេល​អាជ្ញាធរ​ចុះ​រារាំង​នោះ ក៏​មានការ​ប្រកែក​តវ៉ា​ដែរ ប៉ុន្តែ​ពុំ​មាន​អំពើ​ហិង្សា​កើតឡើង​ទេ។ លោក​សោកស្ដាយ ដែល​អាជ្ញាធរ រឹតត្បិត​សិទ្ធិ​សេរីភាព​ពលរដ្ឋ​មិន​អោយ​ជួបជុំ​សូម្បី​ទ្រង់ទ្រាយ​តូច ដើម្បី​យល់ដឹង​អំពី របៀប​ទៅ​ចុះឈ្មោះ​យក​ប័ណ្ណ​ប.ស.ស ដូច​និយោជក​ដទៃ​ទៀត​ក្ដី។
កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​១៥ ខែ​មីនា អាជ្ញាធរ​នៅ​ឃុំ​អម្ពិល ស្រុក​រមាសហែក ក៏បាន​ចុះ​រារាំង​ពលរដ្ឋ និង​កសិករ​ប្រមាណ​៤០​នាក់ មិន​អោយ​ជួបជុំ​ជាមួយ​សមាគម​មួយ​នេះ ក្រោម​មូលហេតុ​ដូចគ្នា​ដែរ។
មេឃុំ​អណ្ដូង​ត្របែក លោក គង់ វិត ប្រាប់​អាស៊ីសេរី​ថា លោក​មិន​បាន​ដឹង​អំពី​ករណី​នេះ​ទេ ព្រោះ លោក​រវល់​ទៅ​ប្រជុំ​នៅ​ខេត្ត ដូច្នេះ​លោក​សុំ​មិន​ឆ្លើយតប​អ្វី​ឡើយ។ កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​១៣ ខែ​មីនា លោក​គង់ វិត និង​មន្ត្រី​នគរបាល ក៏បាន​ហៅ​តំណាង​សហគមន៍​ទំនាស់​ដីធ្លី​ចំនួន​៤ នាក់​ទៅ សាកសួរ​ជុំវិញ​ករណី​ប្រជាពលរដ្ឋ​ឡើង​មក​ប្រមូល​ផ្ដុំ​គ្នា​ជាមួយ​ពលរដ្ឋ ២៦​សហគមន៍​មក ពី​ខេត្ត​ចំនួន​៤ ប្រមាណ​៣០០​នាក់ ដើរ​ដាក់​ញត្តិ​នៅ​ទីស្ដីការ​គណៈរដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង រៀបចំ​ដែនដី និង​រដ្ឋសភា កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​១២ ខែ​មីនា ដើម្បី​សុំ​អន្តរាគមន៍​ដោះស្រាយ​វិវាទ ដីធ្លី​របស់​ពួកគេ។
អភិបាលខេត្ត​ស្វាយរៀង លោក ម៉ែន វិបុល មាន​ប្រសាសន៍ថា លោក​មិន​បាន​ដឹង​ករណី​នេះ​ទេ ប៉ុន្តែ ប្រសិនបើ​ពួកគេ បាន​សុំច្បាប់​ពី​អាជ្ញាធរ​ភូមិ​-​ឃុំ​នោះ​គឺ​នឹង​គ្មាន​ការរារាំង​ឡើយ។ លោក​នឹង​សួរនាំ ទៅ​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន​អំពី​រឿង​នេះ។ «»
ករណី​នេះ ពលរដ្ឋ​និង​មន្ត្រី​សមាគម មានការ​ងឿងឆ្ងល់​ចំពោះ​ការ​ឆ្លើយ​ដាក់គ្នា​ចុះឡើង រវាង​អាជ្ញាធរ ថ្នាក់ក្រោម និង​ថ្នាក់លើ ព្រោះ​ខាង​អាជ្ញាធរ​ឃុំ​បញ្ជាក់​ថា ត្រូវ​មាន​លិខិតអនុញ្ញាត​ពី​ខេត្ត តែ​ខាង អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​ថា ត្រូវ​សុំ​ច្បាប់​ពី​ភូមិ​-​ឃុំ​វិញ។
កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​២២ ខែ​វិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០១៧ អភិបាលរង​ខេត្ត​ស្វាយរៀង លោក ពេជ សារ៉ាន់ បាន​ចេញ លិខិតអនុញ្ញាត​អោយ​សមាគម​សម្ព័ន្ធ​សហគមន៍​កសិករ​កម្ពុជា (CCFC) ចុះ​ធ្វើ​សកម្មភាព​របស់​ខ្លួន តាម​បណ្ដា​ឃុំ​ក្នុងស្រុក​គោលដៅ​ចំនួន​៤ គឺ​ស្រុក​រមាសហែក ស្រុក​ស្វាយជ្រុំ ស្រុក​ចន្ទ្រា និង​ស្រុក រំដួល។ គម្រោង​របស់​សមាគម​នេះ មាន​ដូចជា ៖ កម្មវិធី​ចងក្រង និង​ពង្រឹង​សហគមន៍ កម្មវិធី​បណ្ដុះបណ្ដាល និង​ពង្រឹង​សមត្ថភាព និង​លើក​កម្ពស់​សិទ្ធ​អំណាច សហគមន៍ កម្មវិធី​ចង​បណ្ដាញ និង​កិច្ចសហការ​ដោះស្រាយ​វិវាទ ឬ​បញ្ហា​ប្រឈម និង​សកម្ម​ភាព​ជួយ​សមាជិក​សហគមន៍ និង​កម្មវិធី​លើក​កម្ពស់​ជីវភាព​រស់​នៅ​របស់​សមាជិក​តាមរយៈ​ការ​ផ្ដល់​ជំនាញ​កសិកម្ម​ជាដើម។ លោក ពេជ សារ៉ាន់ ក៏​ស្នើ​ឲ្យ​អភិបាលស្រុក​ទាំង​៤ ជួយ​សម្របសម្រួល​ទៀត​ផង ប៉ុន្តែ​រាល់ពេល​សមាគម​នេះ ចុះ​ធ្វើ​សកម្មភាព​តែងតែ​ត្រូវ​បាន​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន​រារាំង​ជា​បន្តបន្ទាប់។
អគ្គលេខាធិការ​រង​នៃ​សមាគម​សម្ព័ន្ធ​សហគមន៍​កសិករ​កម្ពុ​ជា (CCFC) លោក ម៉ឺន រតនា យល់ថា វា​គឺជា​ចេតនា​របស់​អាជ្ញាធរ ក្នុង​ការ​រឹតត្បិត​ដល់​សេរីភាព​នៃ​ការ​ជួប​ប្រជុំ និង​សេរីភាព​សមាគម​នៅ​កម្ពុជា​ដែល​ធានា​ដោយ​ច្បាប់​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ ខណៈ​ដែល​សមាគម​បាន​អនុវត្ត​ទៅតាម​ច្បាប់ និង លក្ខន្តិកៈ​ដែល​បាន​តម្កល់​នៅ​ក្រសួងមហាផ្ទៃ​រួចរាល់​ហើយ​នោះ៕